Znajomy zapytał, co to takiego ta psychologia procesu i okazało się, że mam problem z odpowiedzią dla osoby całkowicie nieznającej tematu ...
Stąd gotowiec na przyszłość :)
Psychologia procesu to taki nurt psychologii, który zakłada, że życie każdego człowieka ma unikalny sens. Każdy może taki sens odnaleźć dla samego siebie, a psychologia procesu oferuje wsparcie w trakcie jego odnajdywania. Nazywa to podążaniem za ścieżką serca.
Oprócz tego psychologia procesu zajmuje się pomocą w rozwiązywaniu konfliktów. Zakłada, że konflikt pojawia się pomiędzy tym, co akceptowane (pierwotne), a tym co marginalizowane i nieakceptowane (wtórne). Aby konflikt udało się trwale rozwiązać, trzeba stworzyć relację pomiędzy tym co pierwotne oraz tym co wtórne.
Na poziomie społecznym psychologia procesu swoją pracę z konfliktem nazywa głęboką demokracją. W trakcie rozwiązywania konfliktów społecznych wymaga wysłuchania i stworzenia akceptującej przestrzeni dla przekonań i emocji wszystkich uczestników społeczności, zakładając, że tylko wtedy pojawia się szansa na trwałe rozwiązanie konfliktu.
Zarówno odnajdywanie ścieżki serca jednostku, idei porządkującej życie społeczności, jak i praca z konfliktem jest wg psychologii procesu sposobem na podążanie za procesem, czyli tym, co chce się wydarzyć (losem, przeznaczeniem, wolą istoty wyższej) w życiu jednostki lub społeczności.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz