niedziela, 31 grudnia 2017
środa, 27 grudnia 2017
Zaburzenie przepływu miłości
Albo: konfliktologia
Kompleksy i zaburzenia psychiczne można postrzegać jako przejawy zaburzenia przepływu miłości.
Zraniona miłość dziecka do rodzica
Zraniona miłość do siostry lub brata
Zraniona miłość do przyjaciela
Zraniona miłość do ukochanej osoby
Zraniona miłość do Boga ...
Wszystkie te zranienia projektujemy na siebie i innych, osoby w relacjach, społeczności, narody, byty duchowe.
Nasze zranienia, jak uwięzione duchy przeszłości, zaburzają komunikację, próbują zwracać na siebie uwagę, domagają się wyzwolenia.
Zranienia wchodzą ze sobą w interakcję przejawiającą się jako konflikt. Okazja do uwolnienia duchów, niszcząca, gdy zabraknie świadomości, że uleczenie zranienia wymaga miłości. Zranienia generujące zranienia dają wzmocnienie symptomów aż do momentu, gdy pojawi się źródło miłości, które uleczy zranienia, uwolni duchy przeszłości.
niedziela, 17 grudnia 2017
Lekarstwo w symptomie
A. Mindell "Śpiączka ... "
PRACA Z LUDŹMI W ŚPIĄCZCE
Pracę z ludźmi pogrążonymi w stanie śpiączki można spostrzegać jako pewnego rodzaju formę czystej komunikacji. Polega ona na przebywaniu w bardzo bliskiej relacji, w której terapeuta pomaga klientowi znajdującemu się w tym stanie nauczyć się sposobu, w jaki może on pracować i porozumiewać się z samym sobą. Pomagamy danemu człowiekowi; uczymy go refleksji, medytacji i doceniania wartości doświadczeń, związanych z odmiennymi stanami świadomości, sądząc, że mogą one przynieść nowy punkt widzenia i stać się lekarstwem dla samych siebie.
piątek, 15 grudnia 2017
Stłumić zew ciszy
Świat zabija ciszę aby ukryć się przed wezwaniem z niej płynącym.
Ta narastająca agresja jest przejawem lęku przed tym, co musi zostać w końcu usłyszane.
czwartek, 14 grudnia 2017
Ciało człowieka wiedzy
A. Mindell "Siła ciszy"
W rozszerzonym i wielowymiarowym poglądzie na rzeczywistość wszystko, co dostrzegasz, jest częścią Twego ciała.W tym poglądzie jesteśmy nasionami lub - jeszcze lepiej to ujmując - inklinacjami oraz intencjami, które rozwijają się w opowieści z krainy snów oraz jednostki takie, jak Ty i ja w codziennej rzeczywistości. Zazwyczaj relacje są rozumiane jako pewnego rodzaju przyjaźń w kategoriach UR. Jednak, z punktu widzenia innych wymiarów, nasze związki w UR opierają się na uzgodnieniu, że Ty grasz jedną rolę, a ja drugą, przy jednoczesnej marginalizacji faktu, że w krainie snu dzielimy tę samą historię wraz z wszystkimi jej rolami.
Lama Anagarika Govinda ujął ten pogląd następująco: „Dla człowieka oświeconego... którego świadomość obejmuje cały wszechświat, wszechświat staje się »ciałem«, a fizyczne ciało staje się manifestacją Uniwersalnego Umysłu".
wtorek, 12 grudnia 2017
O agresji i psychopatii
Agresja jest szczególną formą marginalizacji. Występuje zwykle jako reakcja emocjonalna na bodziec. W takiej postaci wydaje się być przejawem aspektu zwierzęcego w człowieku.
Próba kontrolowania i eliminacji agresji wpisuje się w nurt odchodzenia od zwierzęcości, co jest elementem rozwoju cywilizacji.
Negacja zwierzęcości w człowieku prowadzi do pejoratywnego postrzegania emocjonalności i potępiania wszelkich jej przejawów, a od tego już tylko krok do zanegowania kluczowych aspektów człowieczeństwa.
Zamiast eliminować agresję i emocjonalność, winniśmy raczej skupić się na dążeniu do zredukowania przejawów psychopatii, czyli postrzegania istot czujących jako rzeczy. To ta tendencja umożliwia niepochamowane używanie agresjii. Tymczasem rozwój cywilizacji zdaje się bazować na traktowaniu istot jak rzeczy. Takie podejście pozwala rozważać maksymalizację efektywności działalności bez oglądania się na konsekwencje. W kapitaliźmie umożliwiło to zapewnienie komfortowego życia (w porównaniu do warunków naturalnych) prawie wszystkim obywatelom. Wynikający z tego przyrost populacji spowodował, że kontynuacja maksymalizacji prowadzi do załamania środowiska, od którego zależy dalsze istnienie populacji.
W przyrodzie takie zaburzenie rozwiązywane jest dzięki wzrostowi populacji drapieżników oraz zarazom, o które łatwiej wraz ze wzrostem liczebności gatunku.
Możemy zająć się redukcją psychopatii naszej cywilizacji albo czekać na wojny i pandemie.
niedziela, 3 grudnia 2017
Rozum i wiara drogą Miłości
Słowa Buddy przed śmiercią:
„Nie wierzcie w ani jedno moje słowo tylko dlatego, że wypowiedział je Budda. Sprawdzajcie, czy zgadza się z waszym doświadczeniem. Sami bądźcie sobie światłem przewodnim.”
Żywot Buddy
Słowa Jezusa Zmartwychwstałego do Tomasza:
Powiedział mu Jezus: „Uwierzyłeś, bo Mnie ujrzałeś; błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli”.
Jan 20,29