Żądza zysku przyniosła ludzkości dostatek i stabilność. Wszelkie statystyki pokazują, że nigdy w historii ludziom nie żyło się tak dobrze. Jest nas więcej niż kiedykolwiek, a doświadczamy najmniej głodu, chorób i przemocy. Za nasz dobrostan zapłaciliśmy utratą więzi, poczucia sensu i miłości.
Ludzie, gdy muszą zmagać się z zagrożeniami przekraczającymi siły jednostki, tworzą trwałe więzi, wspólnotę, okazują sobie "bezinteresowną" pomoc, która daje poczucie przynależności. Nasza psychika wyewoluowała do działania w takim uwarunkowaniu. Brak presji otoczenia na jednostki tworzy wolność osobistą, okupioną postępującą dezintegracją więzi, utratą poczycia sensu.
Chciwość wymaga ciągle więcej. Wynajduje obszary braku optymalności i eliminuje je dla zysku. Posiłek przygotowywany z myślą o bliskich, to marnotrawienie znacznej ilości produktów i czasu - produkcja przemysłowa ma mniejsze straty i realizowana jest szybciej.
Opieka w domu nad osobami chorymi - brak specjalizowanego sprzętu i wiedzy, w efekcie opieka niższego standardu medycznego. Pozostawanie matki w domu z małymi dziećmi - marnowanie jej osobistych szans rozwojowych, zwykle gorszy poziom socjalizacji i edukacji dzieci, w efekcie niższa wartość społeczna niż oddanie dzieci do żłobka lub przedszkola i pomnażanie PKB.
Przed ludzkością wielkie wyzwanie:
"Jak zachować miłość, dobrostan psychiczny, bez utraty osiągniętego dobrostanu materialnego?"