piątek, 27 lipca 2018

Sztuczny proces twórczy

Proces twórczy realizowany przez ludzi, o ile ma swoje źródło w czuciu, emocji lub wglądzie, nie poddaje się algorytmizacji, nie potrafimy go odtworzyć w komputerze. Jednak kryterium uznania czegoś za dobre dzieło, ocena podobania się, jest algorytmiczna i można ten algorytm opisać w programie komputerowym.
Dobrym przykładem jest tu podróż bohatera Campbella, której struktura określa składowe opowieści, które definiują dobrą opowieść. Na drugim krańcu różnorodności kryterium podobania się można wskazać zasadę oceny twarzy za atrakcyjną. Badania wykazały, że uznajemy za taką twarz najbardziej zbliżoną do uśrednionej postaci twarzy, które dane nam było widzieć w naszym otoczeniu. Przeprowadzono nawet stosowny eksperyment, w którym generowano takie uśrednione portrety dla różnych narodowości. Ich subiektywna ocena potwierdziła, że są uznawane za ponadprzeciętnie atrakcyjne.
Siłą współczesnej sztucznej inteligencji (AI) jest brak konieczności odkrywania i opisywania takiego kryterium podobania się. Wystarczy zgromadzić duży zestaw przykładów, podać ich oceny, a sztuczna sieć neuronowa sama nauczy się oceniać.
Tu, w sztucznym procesie twórczym, pojawia się druga "moc" komputera - szybkość i nielimitowana powtarzalność działania. Wystarczy w programie opisać sposób losowego generowania składowych dzieła, a następnie uruchomić i poczekać. Uzyskamy niekończący się strumień przypadkowych i prawie zawsze bezwartościowych efektów. Każde tak wytworzone "dzieło" można poddać ocenie za pomocą kryterium podobania się, którego nauczono sztuczna sieć neuronową. W efekcie, wybierając np. najlepsze 100 z tysięcy czy milionów losowych "dzieł" uzyskuje się zbiór dzieł, których nie powstydziłby się najlepszy twórca w danej dziedzinie.
W ten sposób generowano np. strumień "dzieł" malarstwa abstrakcyjnego.
Do oceny nieuprzedzonym osobom przekazano najlepsze wygenerowane efekty razem z najlepszymi dziełami użytymi do wyszkolenia kryterium oceny w sieci neuronowej. Statystycznie ludzie uznawali dzieła generowane przez komputer za lepsze od tworzonych przez ludzi ...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz